برای ویژه شدن کلیک کن

آکنه و مراقبت از پوست

آکنه، معمولی است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود اما اکثر افراد در سن خاصی (دوران بلوغ) با آن بیشتر از هر دوره دیگر، روبه‌رو می‌شوند و به دلیل تغییراتی که در پوست و ظاهر ایجاد می‌کند، باعث نگرانی آنها می‌شود. می‌توان این گونه بیان داشت که آکنه، بیماری مزمنی است که پیازهای مو و غدد چربی پوست را درگیر می‌کند. در این بیماری، غدد چربی مسدود و باعث شکل‌گیری جوش و کیست می‌شود. جوش یا آکنه، طیف وسیعی از ضایعات پوستی را شامل می‌شود که به صورت لکه‌های قرمز رنگ، دانه‌های پررنگ در پوست یا نقطه‌های زیرپوستی همراه با ضایعات چرکی در بدن و سایر اندام‌ها و صورت ظاهر می‌شود اما می‌توانید با به کارگیری راهکارهایی که برای‌تان معرفی می‌کنیم تا حدی از شکل‌گیری آکنه پیشگیری کنید:

 آکنه

پروکسید بنزویل

توصیه می‌شود نوع ۵/۲ درصد را مصرف کنید. این نوع، باعث از بین رفتن باکتری پوست می‌شود و در دو نوع ژله‌ای و کرمی موجود است که می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. نوع ژله‌ای مواد را بسیار موثرتر از نوع کرمی پخش می‌کنند اما خشک‌تر است. از این ماده، روزی دو بار، پس از شستن صورت به صورت لایه‌ای خیلی نازک استفاده کنید (از استعمال آن در قسمت لب و چشم پرهیز کنید). کار اصلی آن جلوگیری از ایجاد لک‌های جدید و تازه است. بنابراین می‌توانید از آن، نه تنها روی جوش‌ها، بلکه روی تمام صورت استفاده کنید. پس از یکی، دو هفته، از نوع چهار درصد، سپس پنج الی ده درصد استفاده کنید. اگر پوست صورت شما در استفاده از این کرم بیش از حد پوست پوست یا قرمز می‌شود، در مصرف آن دقت کنید اما اگر احساس می‌کنید که پوست شما خشک است می‌توانید از این درمان، همه روزه و همراه با یک مرطوب‌کننده بدون روغن به طور متناوب (یکی در میان) استفاده کنید. این ماده را از لباس‌های خود دور نگه دارید، زیرا اثر سفیدکننده (رنگ برنده) دارد. پس از دو ماه، جوش‌های شما باید تا یک‌سوم تعداد اولیه کاهش پیدا کرده باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد، این کار را ادامه دهید. شاید لازم باشد این درمان را تا چندین ماه ادامه دهید. ۶۰ درصد افرادی که از آکنه رنج می‌برند، پشت آنها نیز مانند صورت‌شان آکنه دارد. استفاده از این کرم یا ژل در قسمت پشت بدن ممکن است دشوار باشد اما تا جایی که می‌توانید از این درمان برای پشت بدن خود نیز استفاده کنید. اگر آرایش می‌کنید، از آرایش‌های سنگین و چرب خودداری و از انواع مختلف مواد آرایشی بدون چربی و روغن استفاده کنید.

قبل از شستن آرایش، از یک پاک‌کننده ملایم استفاده کنید. اگر آکنه و جوش در تمام صورت وجود نداشت ممکن است دلیل آن نوع لوازم آرایش شما باشد. بنابراین لوازم آرایش خود را تغییر دهید.

فشار ندهید

سعی کنید آکنه را فشار ندهید و به آن دست نزنید، زیرا در اثر فشار دادن، جای زخم آن روی پوست باقی خواهد ماند. می‌توانید با انجام کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی دلخواه، تماشای فیلم و خواندن کتاب، ذهن خود را از فشار دادن جوش دور کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای، خاصیت آنتی‌باکتریایی دارد. اگر آکنه شما از نوع معمولی است، استفاده از این روغن خالی از لطف نیست. مقدار کمی از روغن درخت چای با غلظت پنج درصد را روزی دو بار بعد از شستن صورت خود روی محل مورد نظر استفاده کنید. دقت کنید این روغن با چشم تماس پیدا نکند.

خوب بشویید

محل آکنه را روزی دو بار با صابون بدون بو شست‌وشو دهید. صابون‌های زیر ممکن است باعث تحریک و اذیت پوست شود. به طور متناوب از یک مایع مخصوص شست‌وشوی صورت استفاده کنید. از پاک‌کننده‌هایی که ممکن است التهاب صورت را افزایش دهید، پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث شود جای زخم جوش‌ها بیشتر روی صورت بماند.

کرم، ژل و لوسیون‌های مخصوص جوش

اگرچه تبلیغات زیادی برای رفع آکنه با کرم و ژل می‌شود اما حقیقت این است که هیچ کدام از این کرم‌ها آن‌گونه که توصیف می‌شود، تاثیر ندارد. بیشتر این محصولات علیرغم گرانی، تاثیر بسیار کمی دارند. درمان آکنه ممکن است چندین ماه یا حتی چندین سال به طول انجامد.

 

دوست عزیزم برای آموزش خودآرایی وتکنیک گریم سایه روشن به لینک زیر مراجعه کنید

آموزش تضمینی خودآرایی ( کلیـــــــــک کنید)

برای ویژه شدن کلیک کن!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− 7 = هیچ

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>