برای ویژه شدن کلیک کن

توصیه‌هایی برای سفید کردن دندان ها

در طول ده سال اخیر، تکنولوژی سفید کردن دندان‌ها، چه در مطب‌های خانگی و چه در درمانگاه‌ها، به نحو وسیعی تغییر کرده است. اساسا دو  روش متفاوت برای سفید کردن دندان وجود دارد:

۱-سفید کردن دندان در کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها ۲-استفاده از درمان‌های خانگی برای سفید کردن دندان.

مطالب زیر حاوی نکات و روش‌هایی است که دندان‌پزشک شما آرزو دارد آنها را ندانید. بسیاری از راهکارها و توصیه‌های موجود برای سفید کردن دندان نیازمند صبر و حوصله هستند که با انجام توصیه‌های آسان زیر، شما می‌توانید از سفیدی و سلامتی دندان‌های‌تان مطمئن شوید.

 دندانهای سفید

سیگار نکشید

از سیگار کشیدن بپرهیزید، زیرا منجر به مشکلات جدی از جمله زخم دهان، تاخیر در درمان زخم‌ها و دیگر مشکلات می‌شود. همچنین اگر سیگار می‌کشید باید آن را ترک کنید، چرا که منجر به ماندن لکه‌های سیاه و زرد روی دندان‌ها می‌شود و تنفس را مشکل می‌کند. توصیه می‌شود هر روز دندان‌های‌تان را قبل از صبحانه و پیش از رفتن به رختخواب، مسواک بزنید. برای حفظ سلامتی لثه‌های‌تان، همیشه از یک مسواک با رشته‌های نرم استفاده کنید و دندان‌های‌تان را با فشار مسواک نزنید. فرآیند مسواک زدن نباید پیش از ۳ دقیقه طول بکشد. چرا که در درازمدت به دندان‌ها آسیب می‌زند.

نخ دندان

استفاده نخ دندان یکی از روش‌های موثر برای داشتن لثه‌هایی سالم است. نخ دندان کمک شایانی به سفید نگه داشتن دندان‌ها و همچنین بهداشت عمومی دهان می‌کند. حداقل یک مرتبه در روز از نخ دندان بهره گیرید، چرا که این کار از تجمع جرم و مواد غذایی باقیمانده در بین دندان‌ها جلوگیری می‌کند. بسیار شرمنده‌کننده است که ما دندان‌هایی زیبا و سفید داشته باشیم اما بین آنها جرم‌ها و لکه‌هایی این زیبایی را از بین ببرند.

آب

یکی از بهترین توصیه‌ها برای کاهش فرسودگی و ارتقای سلامت لثه‌ها، نوشیدن زیاد آب، نیاز شما را برای نوشیدن مایعات دیگری که سبب کدر شدن و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود، کاهش می‌دهد. بنابراین از مصرف چای و کافئین تا حد امکان خودداری یا حداقل مقدار آنها را کم کنید.

فرآیند مسواک زدن نباید بیش از ۳ دقیقه طول بکشد، چرا که در درازمدت به دندان‌ها آسیب می‌زند.

 

لیموترش

مدت‌هاست که لیموترش به علت خاصیتش در سفیدکنندگی دندان معروف است. یک بار در هفته برای سفید کردن دندان‌های‌تان از مخلوط آب لیموترش و نمک اتفاده کنید. حتی می‌توانید آب لیمو یا پوست آن را مستقیما روی دندان‌ها قرار دهید. این کار برای زودتر سفید شدن دندان موثر است اما استفاده مکرر از آن می‌تواند مضر باشد. یک راه دیگر این است که مقداری آبلیمو را با کمی جوش شیرین مخلوط کنید و به مدت چند دقیقه آن را روی دندان‌های‌تان بگذارید سپس آن را با آب شسته و با یک خمیردندان معمولی دندان‌های‌تان را مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید که از این دستورالعمل فقط یک بار در هفته استفاده کنید. زیرا در صورت استفاده بیش از حد، اسید موجود در آب لیمو می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

توت‌فرنگی

میوه‌های تازه و سبزی‌ها برای سلامتی دهان بسیار خوب هستند. افراد اندکی از این امر باخبرند که توت‌فرنگی دارای عوامل طبیعی سفیدکننده دندان است و جویدن هسته‌های آن برای این کار بهترین هستند. شما می‌توانید از توت‌فرنگی برای سفید کردن دندان‌های‌تان بهره گیرید. برای استفاده از توت‌فرنگی می‌توانید به راحتی آن را روی دندان‌های خود بمالید. روشی دیگر برای استفاده از توت‌فرنگی، خرد کردن آن و اضافه کردن مقداری جوش شیرین و سپس مسواک زدن دندان‌ها با این مخلوط است. اسید موجود در توت‌فرنگی به سفید کردن دندان کمک می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید از این مخلوط استفاده کنید، بعد از مصرف آن بلافاصله از یک خمیردندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن استفاده کنید و در نهایت از نخ دندان بهره گیرید.

خاکستر چوب

ممکن است عجیب به نظر آید ولی این ماده حاوی عوامل سفیدکننده دندان است. برای استفاده، آن را مستقیما یا به همراه کمی خمیر دندان بر دندان‌های‌تان بمالید سپس به خوبی آن را با آب بشویید. علت این که خاکستر چوب در فرآیند سفید کردن دندان کمک می‌کند آن است که حاوی پتاسیم هیدروکسید است و این ماده خاصیت سفیدکنندگی دارد. پتاسیم هیدروکسید حاوی کریستال‌های کوچکی است که به جرم‌های دندان حمله و آنها را تمیز می‌کند. رعایت یک نکته ضروری است که خاکستر چوب را زیاد روی دندان‌های‌تان فشار ندهید، چرا که فشار دادن بیش از حد آن سبب ساییدگی لثه‌ها می‌شود و در طول زمان به دندان‌ها آسیب جدی وارد می‌کند.

پوست پرتقال

می‌توانید از مالیدن داخل پوست پرتقال نیز برای سفید کردن دندان‌های‌تان بهره گیرید. همچنین، می‌توانید مخلوط برگ بو و پوست پرتقال را خشک و از ان به عنوان خمیر دندان استفاده کنید. اگرچه این کار چند هفته به طول می‌انجامد اما این مخلوط سبب می‌شود شما در دهان‌تان بویی تازه و خوش حس کنید.

اگر دندان‌های شما به طور دائم لکه شده‌اند، برطرف کردن آن حتی با استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده ممکن نیست.

 

هیدروژن پروکسید

هیدروژن پروکسید یکی از درمان‌های خانگی است که نه تنها محبوب است، بلکه ارزان قیمت و در دسترس نیز است. برای جلوگیری از مشکلات دندان و سفید شدن آنها می‌توانید این ماده را در دهان خود قرقره کنید. مخلوطی از هیدروژن پروکسید، خمیردندان و جوش شیرین تهیه کنید. این مخلوط یکی از بهترین گزینه‌های سفید کردن دندان است. بعد از مسواک زدن با این مخلوط، دهان خود را با آب به خوبی شسته و مجددا با خمیر دندان مسواک بزنید. همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که این مواد را قورت ندهید. بسیاری از کیت‌های سفیدکننده دندان از هیدروژن پروکسید بهره می‌گیرند. بنابراین، استفاده از آن به عنوان عامل سفیدکننده تقریبا ایمن است. به هنگام استفاده از این ماده کمی سوزش را در فضای دهان‌تان احساس می‌کنید اما در نهایت دندان‌هایی شفاف و تمیز خواهید داشت. تقریبا چند هفته طول می‌کشد تا استفاده از آن اثربخش شود اما می‌تواند زودتر نیز به نتیجه برسد. شما می‌توانید از این روش هر دو هفته یکبار جهت سفید کردن دندان‌های‌تان بهره گیرید. شایان ذکر است که در بین روش‌های گفته شده این روش بهترین است.

تمام روش‌های مذکور می‌توانند در برگرداندن لبخندی زیبا به چهره شما موثر واقع شوند. به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از این روش‌ها می‌تواند به لثه‌های شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند. بنابراین فقط طبق دستورالعمل‌های گفته شده عمل کنید و به خاطر بسپارید که این توصیه‌ها بدان معنی نیستند که دائما دندان‌های‌تان را سفید کنید، بلکه این روش‌ها در طول زمان موثرند. همچنین،ذکر این نکته مهم است که اگر دندان‌های شما به طور دائم لکه شده‌اند، برطرف کردن آن حتی با استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده ممکن نیست و تنها گزینه شما مراجعه به پزشک است.

جوش شیرین

 جوش شیرین از قدیم کاربردهای فراوانی از جمله سفیدکنندگی داشته است. استفاده از جوش شیرین برای شفاف کردن دندان‌ها بسیار موثر است. اگرچه باید ذکر شود که نظیر لیموترش نباید به طور مکرر استفاده شود، زیرا سبب خورده شدن دندان‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید از این روش برای سفید کردن دندان بهره گیرید، مسواک خود را کمی نم کنید و آن را به آرامی در جوش شیرین فرو برید سپس دندان‌های‌تان را مسواک بزنید و بعد با آب بشویید. در نهایت برای خنثی کردن مزه نمک، دندان‌های‌تان را با خمیردندان، مجددا مسواک بزنید. مسواک زدن با جوش شیرین حس مورمور در لثه‌ها ایجاد می‌کند اما این موضوع امری طبیعی است و برطرف می‌شود. در حقیقت جوش شیرین دندان‌های شما را سفید نمی‌کند، بلکه با برداشتن جرم، سبب درخشندگی آن می‌شود.

دوست عزیزم برای آموزش خودآرایی وتکنیک گریم سایه روشن به لینک زیر مراجعه کنید

آموزش تضمینی خودآرایی ( کلیـــــــــک کنید)

برای ویژه شدن کلیک کن!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 2 = هجده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>