برای ویژه شدن کلیک کن

راه حل خارش پوست !

خارش نیز مانند درد، حسی است نامطبوع و به منزله استعداد پوست برای خلاصی از شر عوامل نامساعد بیرونی و درونی یا پاره‌ای از ناراحتی‌های پوستی است. خارش می‌تواند موجب ناراحتی شود و آزاردهنده باشد. چنانچه شدید باشد، منجر به بی‌خوابی، هیجان و افسردگی می‌شود. عمل خاراندن اگر حالت نرم و نوازش گونه داشته باشد، با کف دست انجام می‌گیرد، مانند کهیرهای خفیف و گاهی حالت خراشاندن و تخریبی دارد.

 

 خارش پوست بدن

 

علل خارش

 

گاهی خارش خیلی شدید و همراه با حس سوزش و درد می‌شود و عکس‌العمل خاراندن در این جا بلافاصله منجر به پاره شدن تاول‌های ریز بیماری می‌شود. بدترین حالت وقتی است که فرد مدام خود را می‌خاراند ولی چیزی که دلیل آن را مشخص کند در پوست دیده نمی‌شود. در این موارد، پزشک به جست‌وجوی علتی در درون بدن، مانند تنش روانی با تولید بیش از اندازه یک هورمون برمی‌آید. خارش، ناشی از آلرژی (حساسیت) و اغلب، اولین نشانه آن است. خارش ناشی از آلرژی، اغلب باعث کهیر یا دانه‌های پوستی می‌شود. یکی از علل خارش عمومی، مصرف داروها و مواد غذایی خاص است. سر دسته این داروها آسپیرین و دیگر ضد دردهای استروئیدی مانند بروفن، مفنامیک اسید و … است. مواد غذا‌هایی مانند سیر، موز، شکلات، ادویه‌ها و … نیز در برخی افراد عامل خارش هستند. خارش در غیاب علایم پوستی ممکن است نشانه‌ بیماری‌های داخلی مانند بیماری‌های هورمونی، کبدی، کلیوی و خوبی یا ممکن است جنبه عصبی داشته باشد. دیگر علل شایع خارش عبارتند از نیش و گزش حشرات، انگل‌ها، خشکی پوست و لباس نمدار با تنگ.

 

تقریبا هر فردی گاهی خارش پوست دارد ولی بعضی همیشه خود را می‌خارنند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد یا در عده‌ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود. اگر خارش دسته جمعی باشد احتمالا  مربوط به گال یا دیگر بیماری‌های انگلی است.

 

در صورتی که متوجه شدید هنگام دوش گرفتن خارش بدن‌تان شروع می‌شود و طول می‌کشد، نسبت به شوینده‌های مو و بدنی که استفاده می‌کنید، آلرژی (حساسیت) دارید. بهترین تصمیم، استفاده نکردن محصولاتی است که هیچ گونه ماده معطری ندارد. به هر حال، همچنین این احتمال را بررسی کنید که ترکیبات مواد لباسشویی یا ساختار نرم‌کننده‌هایی که برای لباس‌ها به کار می‌برید، ممکن است آزاردهنده باشد.

 

ترکیبات شیمیایی

 

نرم‌کننده‌ها از مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند که باعث بروز خشکی و التهاب بیشتر پوست بدن می‌شوند. هنگامی که دوش می‌گیرید یا با حوله، خودتان را خشک می‌کنید، کمی رسوب‌ نرم‌کننده روی پوست‌تان باقی ماند. مدتی بعد که دوش داغ می‌گیرید، رسوب روی پوست‌تان فعال می‌شود و موجب بروز خارش می‌شود. خارش پس از بیست تا سی دقیقه متوقف می‌شود و بدن‌تان مجددا سرد می‌شود. ترکیبات پودرهای لباسشویی نیز می‌تواند موجب بروز مشکل شوند. خوابیدن روی بالش و ملافه‌هایی که ترکیبات یا پسمانده نرم‌کننده را دارند می‌تواند مشکلات جدی برای پوست‌های خشک، حساس یا مستعد جوش، به دنبال داشته باشد. استحمام با آب داغ نیز برای پوست‌های حساس مشکل‌ساز است و می‌تواند خارش را تشدید کند. استفاده از آب ولرم به ویژه برای پوست توصیه می‌شود. ولرم می‌تواند برای بدن از گردن به پایین، به‌مخصوص چنانچه خارش یا محل خارش روی پوست باشد، طراوت به همراه آورد.

 

یکی دیگر از عوامل بروز خارش بدن می‌تواند نمک‌‌های طبی حمام باشد. نمک‌های طبی حمام هنگام تعریق روی پوست رسوب می‌کند. پوشاک جین و نایلونی، می‌تواند ران‌ها و پاها را تحریک به خارش کند.

 

توصیه‌های مهم

 

 • به جای شست‌وشوی بدن با پاک‌کننده‌ها یا صابون‌ها، از مواد شوینده معطر استفاده کنید. همچنین از پاک‌کننده‌ها، لیف‌های گیاهی، لیف‌های حمام و نمک‌های حمام که همگی عامل بروز خارش پوست هستند، اجتناب کنید.
 • ناحیه خارش را در آب ولرم قرار دهید. بهترین راه نفوذ آب به درون پوست قرار دادن  ناحیه مورد نظر به مدت ۱۵ دقیقه در آب ولرم و نیز خودداری از استحمام مکرر و روزانه است.
 • کالامین بزنید. محلول کالامین برای رفع خارش‌های ترشح‌دار یا تاولی بعد از تماس با پیچک سمی موثر است اما اگر علت خارش نامعلوم یا ناشی از خشکی پوست است، اثر خشک‌کنندگی کالامین خارش را بیشتر خواهد کرد.
 • پوست را خنک کنید؛ دوش آب سرد یا کمپرس آب سرد بگیرید. برای این کار حوله‌ای را در آب سرد فرو ببرید و پس از گرفتن آب آن به مدت پنج دقیقه روی ناحیه خارش بگذارید. تبخیر آب حوله، پوست را خنک می‌کند و خارش را از بین می‌برد.
 • حمام مخصوص بگیرید؛ حمام آب خنک یا ولرم با پودر جو دو سر و روغن حمام، سپس خشک کردن تن، خارش ناشی از خشکی پوست را از بین می‌برد.
 • لباس گشاد بپوشید. لباس‌های گشاد نخی برای کسانی که مستعد خارش هستند، بهتر است. لباس‌هایی که به انحناهای حساس بدن می‌چسبد، مانند مواد مصنوعی و پشم، خارش را ادامه می‌دهد. اگر ناچار به پوشیدن لباس پشمی هستید، زیر آن لباسی نخی یا ابریشمی بپوشید تا با بدن تماس پیدا نکند.
 • به بیماران توصیه می‌شود چنانچه خارش پوست آنها مدت‌ها است که ادامه دارد و به درمان‌های ساده اولیه، معمولا داروهای آنتی‌هیستامین خوراکی و تزریقی یا کرم‌های موضعی مرطوب‌کننده و ضدالتهاب‌های استروئیدی پاسخ مطلوب نمی‌دهند، برای یافتن علت اصلی خارش و درمان آن به پزشک متخصص مراجعه کنند.
 • هوا را خنک کنید. گرما، خارش را شدت می‌بخشد و واکنش‌های حساسیت‌زایی را تشدید می‌کند. همچنین از آب داغ بپرهیزید، در معرض خورشید قرار نگیرید و ورزش گرمازا نکنید.
 • دوست عزیزم برای آموزش خودآرایی وتکنیک گریم سایه روشن به لینک زیر مراجعه کنید

  آموزش تضمینی خودآرایی ( کلیـــــــــک کنید)

برای ویژه شدن کلیک کن!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 7 = بیست هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>